VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

Pavel Maurer

 

• Víkendové pořady Pavla Maurera na téma Nejezte blbě!
  Glosa Pavla Maurera

  So – Ne 12:10
Radiožurnál
 

• Pravidelné články z úst Pavla Maurer - každou středu v Metru, a dříve každý čtvrtek v Reflexu.
 
• Blogy

 

18. 02. 2010, Text: Pavel Maurer,Foto: Pavel Maurer
Z kdejakého časopisu na mne občas vypadne vakuově uzavřený pytlík kávy, koření či polévky v prášku. Je to fakt k jídlu, nebo si někdo dělá legraci?
11. 02. 2010, Text: Pavel Maurer,Foto: profimedia.cz
Ve špičkových drahých restauracích nemohou číšník ani kuchař chybovat. Obsluha i jídlo musí být vždy perfektní.
04. 02. 2010, Text: Pavel Maurer,Foto: Pavel Maurer
Skvělé menu nelze připravit bez výtečných surovin a ty se musí hledat. V dobré restauraci poznáte už z jídelního lístku, zda její majitel se šéfkuchařem se snaží najít jejich dodavatele.
28. 01. 2010, Text: Pavel Maurer,Foto: Pavel Maurer
Nemám dnes žádné jednolité téma, a tak budu psát o tom, co mě poslední dobou zaujalo nebo naštvalo z gastronomie všeobecně, a budu psát tak dlouho, až budu na konci Reflexem mně vymezeného prostoru.
21. 01. 2010, Text: Pavel Maurer,Foto: Profimedia.cz
Od 15. ledna můžete celý měsíc testovat skvělé specialitky na Grand Restaurant Festivalu! Ochutnat exotická jídla i svíčkovou. Jde o novinku pro labužníky i příležitost pro zvídavé.
14. 01. 2010, Text: Pavel Maurer,Foto: profimedia.cz
Osvícený a skvělý restauratér a hoteliér Michal Chour mne nedávno těžce ranil! Pravil, že podle mezinárodních výzkumů ACTE je bohužel jasné, že dotazovaní byznysmeni ve svých požadavcích na ubytování hodnotí kvalitu jídla v hotelové restauraci až na pátém místě důležitosti.
07. 01. 2010, Text: Pavel Maurer,Foto: Pavel Maurer
Pojďte si se mnou chutě zavzpomínat, kolik lidí znáte, kteří si sednou k jídlu, okamžitě uchvátí slánku (v ideálním případě i pepřenku) a řádně svůj pokrm ochutí, aniž se nějak dopředu zajímají, zda jsou tyto „smrtící“ přísady nutné, či ne.
24. 12. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: isifa.com
Většina z nás ví, že v Bagdádu se často střílí, bouchají tam smrtící nálože na ulicích, ale kdo z nás ví, že v Iráku mají taky rádi kapry?
17. 12. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: profimedia.cz
Udělal jsem experiment a koupil v jakémsi megamarketu osm naporcovaných steaků mraženého tuňáka od hrdě se hlásícího moravského dovozce odněkud z Vítkovic. Nikdy předtím jsem mraženého tuňáka nejedl, vždy kupuji zachlazeného
10. 12. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: Tomáš Tesař
My, co jsme z Prahy, většinou vůbec netušíme, o co tady jde. Tři hodiny pendolinem, a jsme na jiné planetě. Lidé se jinak pohybují po ulicích, netváří se rádobyneutrálně jako v jiných městech, ale dívají se vám do očí jednoznačně.
03. 12. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: pintprice.com
Když jsem si jednou v létě roku 2000 srovnával ceny piva v Evropě, ohromilo mne, že jsme jedinou zemí, kde litr piva je levnější než litr benzínu.
26. 11. 2009, Text: Pavel Maurer
Prvního prosince vychází nový průvodce po více než 500 nejlepších a nejzajímavějších restauracích v naší zemi podle celostátní ankety nazvané po mně – Maurerův výběr GRAND RESTAURANT 2010.
19. 11. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: archiv autora
Svou první ústřici jsem s lehkým přemáháním polkl krátce po sametové revoluci totálně omámený nabídkou nejslavnějšího londýnského obchoďáku Harrods.
12. 11. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: profimedia.cz
Skoro už ten pojem nenávidím. Zase jsem se po letech nechal nalákat do megahotelového komplexu někde u moře a těšil se, že nebudou starosti s dětmi, že se každý napije, kdy chce a čeho chce, že nebudu muset pořád cinkat drobnými v plavkách.
05. 11. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: archiv autora
Nejdříve mi ty jejich kvazistředověké erby, co je mají na každém druhém domě, připadaly trochu komické, dětinské, ale pak jsem jim musel vzdát hold. Jsou to skutečně novodobí rytíři, kteří hájí své území, zvelebují je, bojují o ně, jsou neústupní a neúplatní. Díky moudrosti svých otců a dědů a díky moudrosti své jsou dnes mocní, bohatí a vědí, co chtějí.
29. 10. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: archiv autora
„Představte si, představte si, co jsem měl dnes k obědu ... Knedlíky se zelím, se zelím ky- selým? To koukáte?“ Ne, fakt neměl. Ale byl jsem celý den tak trochu za prase.
22. 10. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: profimedia.cz
"Číšník se před námi normálně zamkl v restauraci i se zbylými hosty, abychom nemohli dovnitř," řekla mi před týdnem rozhořčeně moje kolegyně Klára.
15. 10. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: profimedia.cz
„Že bych se na to nevykašlal – vůbec nevím, co to znamená!“ postěžoval si upřímně kamarád Mirek, gurmán, který sjezdil svět jako málokdo a pracuje třicet let v gastronomii.
08. 10. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: Archív restaurace La Dégustation
Určitě znáte ten pocit, když vám přinesou v restauraci jídlo a vy se v té chvíli nenápadně podíváte, co přistálo za dobrotu vašemu spolustolovníkovi – a tiše závidíte. „Proč jsem si to, kruci, neobjednal já?“ spíláte si v duchu a máte ukrutnou chuť bodnout vidličkou do protějšího talíře alespoň pro jedno sousto na ochutnávku.
01. 10. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: isifa.com
Když byl Ernest Hemingway (můj srdcový autor) na vrcholu své slávy, zeptali se ho v interview: „Co vám chybí? Měl jste čtyři manželky, získal Nobelovou cenu za literaturu, válčil jste v Itálii, ve Španělsku, žil ,zlatý život‘ v Paříži, mluvíte pěti jazyky, jezdíte na safari do Afriky, na mečouny na Kubu, jste nejslavnější a nejbohatší spisovatel na světě. Existuje ještě něco, co vás stále baví?“ A božský „Papá Hem“ zabafal z dlouhého doutníku a pravil: „Baví mne cestovat a ochutnávat nová jídla a nové nápoje."


 
Ze všech vlastností kuchařových je nejdůležitější přesnost.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English